top of page

Юлія Кіщук

Ландшафти вразливості 

«Залежно від притаманної швидкості хімічних реакцій, в якийсь момент стає зрозуміло, що вся філософія зводиться до однієї аплікації. Нема мене без ландшафту. Нема ландшафту без мене. Нема межі між цими сферами космогонії, в якій неможливо визначити, що є всередині, а що зовні.

Ландшафт стає островами, на яких сохне сіно з трави, що виростає на рельєфах мозку. 

Мозковий рельєф не може себе уявити без мінімалістичних креслень безконечного копіювання неповторного первинного ландшафту.

І ця химерна рівновага тримається на твердому і тонкому стержні мовлення. Вся мова тільки про одне – що ще сказати про примарність, розставлену на тверді поверхні нашарованого краєвиду». 

 

Тарас Прохасько

Ландшафти вразливості. Фото Юлії Кіщук

есе

фото Юлії Кіщук

Вертатися до рідних ландшафтів завше тривожно. Вертає до страхів, які мучили у дитинстві. Тут у старій хаті на горбі я найдужче боялася вечора. День закінчувався, а зараз і життя, яке плинуло в днині. Тоді завжди здавалося, що кінець близько. Сідало сонце – з-за гір’я було видно вогненні заграви. Мені завжди снилися кольорові і тактильні сни. Може, того реальності дня і ночі настільки спліталися в одне, що не завжди мала змоги дати собі раду зі свідомістю.

Зараз пробую відбудувати себе тодішню, аби зрозуміти себе теперішню. Пам’ятаю, як любила бути сама – гралася зі стеблами, говорила з камінням, ходила лісами. Пам’ятаю, як пила воду з ріки, коли чула спрагу. Як снила дивні сюжети, а потім боялася аби не дай боже ті сни не здійснилися.

Я ті стани, котрі відчувала у дитинстві, пригадую і зараз. Відчувалося, ніби легке захмеління. Зараз думаю, що то було якесь єднання з цілим світом через ту ріку чи камінь, чи травину. Якесь таке занурення у космос, де ти не ти – але водночас і найдужче ти. Головне – бути не вдома. Десь на горбі чи на ріці. Тому і бездомність є запорукою єднання зі світом. Без дому ти вільний незахищений. Вразливий до вражень і уражень. Без дому – чисто як без одягу. Можна відчути більше, глибше – якщо відкритися потоку. Десь саме потоком уявляю собі плин енергій – з гори й долів – рвучкою водою, яка б’є об каміння.

Тут завжди забирає якась несусвітня меланхолія. Ніби весь світ стоїть без руху і рухливості. Тут хочеться вити, плакати, співати тужливу пісню. Самі гори мають сумну красу.

Криворівня відчувається якось інакше. Пронизливіше. Ніби продирає до кісток і навіть далі до тканин, клітин. Тоді дійсно все стає феноменом – а увесь світ феноменологією. І кожен досвід і досвіт лежання, сидіння, читання, мовчання – пронизаний напругою надчуттєвості й надчутливості до світу. І тоді з очей потоками виливаються застояні езотеричні пустоти нутра – стравлені намулами пам’яті, егоїстичности, бажань і сподівань. Катарсис – це лише перша фаза духовности, але і до неї треба дослужитися. Сьогодні так сконцентровано і рівно молилося – як колись. Кожен ритуал був обумовлений змістом – кожна посудинка знайшла свою воду. І в тій вічності, у тому переплеті сакральностей творилося якесь інакше буття зі світом. Ніби інакше і бути не могло. Я такі стани вичищення і очищення переживаю не часто, але майже завжди вони пов’язані з переживаннями ландшафту. Бо і в Парасці, і в «Живій ватрі», і в тінях є це глибоке відчуття місця – набування ним. Нині лежала на ліжнику у Парасчиній хаті й відчула себе простором – я вростала у нього усім корінням, ставала місцевою, ставала місцевістю, ставала місцем – місила глину власного міждуховнотілесного. Любов глинить душі. Глина ліпить релігію як зв’язок між ти і місце. Платонівська дихотомія душі і тіла стала криницею для сучасного західного самоусвідомлення. Аскеза – не про нехтування тілом, а якраз про пошук цієї релігії між тілом і духом. Бо тіло гостить дух, але й врухомлює його, оживляє. Тіло медіяльне, а тому здатне дати духу ту важливу щоденну емпірику пізнання повсякденності. Відчувати як щипає ліжник у відкриті ділянки тіла. Відчути як болять м’язи опісля виходу у верхи. Як тягнеться тіло під тиском інших тіл. Як горять спечені плечі і щоки. Сенсорика – це те, що дає відчуття повноти і наповнености – ніби п’єш воду з глибокої криниці і переналаштовуєш дух на нову модальність.

авторка Юлія Кіщук

1 грудня 2022

bottom of page