Михайло Репецький
«...І ніжні, всміхнені, могутні підем в майбутнє...»
есе
ілюстрації «Провесня»
Де був початок? За Бугом понад Бендюзьким лісом підіймається сонячний диск та осяває спочатку хрести двох храмів, а потім і красивий замок з чудовим парком біля нього. Тепер це «місто юності та квітів» – Червоноград, але ще 120 років тому – Кристинополь, «місто Кристини», яке навколишні селяни-українці називали Кристинопіль. А в самому містечку головно жили євреї, поляки й зовсім мало українців. Тож народження сина Василя у сім’ї будника цісарської залізниці українця Петра Бобинського було знаменним лише для родини. Так, ця подія залишилась би непоміченою, якби через кілька десятків років талант поета, письменника, публіциста не засяяв яскравою зорею на всю Європу, прославляючи українську мову і всіх українців.
Чому саме українську мову? У дитинстві оточення було польсько-єврейське, і хлопець відчував зверхність стосовно своєї селянської мови. Петро Бобинський намагався дати хорошу освіту своїм дітям. Тому Василь вчився у Львівській та Віденській гімназіях, де викладали іноземними мовами. Тобто саме пізнання наук для Василя Бобинського проходило в середовищі якщо не ворожому чи зверхньому, то просто неприязному до української мови. Можливо, це й спонукало його до боротьби за українську ідентичність, осібно та загалом.
Звідки ця жага до справедливості, рівності, світла правди та свободи? Можливо, посприяла пора року, коли народилося це дитя – кінець зими й початок весни. Тоді в природі відбувається поворот від темноти до світла: світлі, теплі дні стають довшими, а темні, холодні ночі – коротшими. Народжені в цей час діти, як наслідок природних причин, мають кволе здоров’я, у їхньому характері закладається потреба боротьби за виживання, бажання світла, теплоти, справедливості, правди тощо. Якраз наприкінці зими і на початку весни народився святий Римо-католицької церкви Томас Мор, автор трактату «Утопія», що описує ідеї соціалізму – рівності, справедливості, свободи й братерства. А ще для всіх українців сяє зірка генія Тараса Шевченка, який народився о цій порі року. Його творчість та життя також були присвячені боротьбі проти гноблення українців, утвердженню високих гуманістичних ідеалів. Серед яскравих талановитих особистостей, уродженців березня, треба згадати ще композиторів Антоніо Вівальді, Михайла Вербицького та Володимира Івасюка, у житті й творчості яких знаходимо підтвердження весняного буреломного поривання. Саме 11 березня 1898 року у Кристинополі народився Василь Бобинський.
Моральне і матеріальне пригнічення простих українців з боку австрійських, німецьких, польських, єврейських та і своїх панів підштовхувало юнаків та юнок до розуміння, що потрібно навчатись володіти зброєю, тактики ведення бою тощо, аби відстоювати свою гідність і здобути волю.
Чи можна було обійтися без кріса в руках? Моральне і матеріальне пригнічення простих українців з боку австрійських, німецьких, польських, єврейських та і своїх панів підштовхувало юнаків та юнок до розуміння, що потрібно навчатись володіти зброєю, тактики ведення бою тощо, аби відстоювати свою гідність і здобути волю. Так створювали різноманітні товариства. На початку Першої світової війни в австрійській армії почали формуватися національні частини регулярної армії, тому вся патріотично налаштована, національно свідома галицька молодь записалася в Легіон Українських Січових Стрільців. При цьому більшість з них усвідомлювала, що це початок майбутньої Української Армії, перший крок до Незалежної України. Отож Василь Бобинський разом із тисячами ровесників став українським січовим стрільцем. Тут він загартувався як воїн, тут почав відточувати свою поетичну майстерність, тут кріс та слово стали його нероздільною зброєю.
Чому Бобинський повірив у марксизм? Українські січові стрільці були основою Української галицької армії (УГА), яка захищала спочатку Західно-Українську Народну Республіку (ЗУНР), а пізніше на великій Україні – Українську Народну Республіку (УНР). Однак соціальна нерівність в лавах цієї армії, а також складна політична ситуація в Україні, призвели до її об’єднання з Червоною армією. У цей час Бобинський звільнився з війська, згодом лікувався після поранення у Києві, де познайомився з Дмитром Загулом, Павлом Тичиною, Яковом Савченком та іншими поетами-символістами, творчість яких суттєво вплинула на його поезію та життєвий шлях. Саме Дмитро Загул назвав його «найталановитішим після Івана Франка галицьким поетом». Наприкінці XIX століття на суспільно-політичне життя Галичини значно вплинули ідеї «громадівського соціалізму» Михайла Драгоманова, який вважав, що в українському контексті завдання національного та соціального визволення збігаються, оскільки панівні верстви є чужорідними за походженням. Та й перша українська партія Галичини на чолі з Франком перебувала під впливом марксизму (Каменяр переклав «Капітал» Маркса на українську мову). Отже, Бобинський повірив, що революційний порив пролетарських мас визволить українців від морального і матеріального гніту.
Чи вплинуло членство в КПЗУ на його життя і творчість? Повіривши в пролетарсько-революційну ідею, поет пропагує її у своїх творах, але водночас творить модерну українську поезію разом з товаришами по перу. Завдяки фінансовій підтримці КП(б)У вони могли займатися різноманітними виданнями, обмінювалися матеріалом з подібними виданнями інших країн Європи. Твори Бобинського перекладають і друкують іноземними мовами, і сам поет перекладає і друкує твори європейських, російських поетів українською. Крім поезії, друкує прозу, критику і публіцистику. Урешті польська влада декілька разів ув’язнює його за «крамольні твори» (відбував ув’язнення в камері, де колись тримали Івана Франка). Завдяки своїй освіченості, інтелекту і лагідним рисам характеру, у ньому жила природна інтелігентність. Розказували, що навіть у в’язниці після нестерпних допитів вмивався, одягав білу сорочку і сідав писати вірші, адже поезію потрібно творити чистими руками й думками.
Повіривши в пролетарсько-революційну ідею, поет пропагує її у своїх творах, але водночас творить модерну українську поезію разом з товаришами по перу.
Про інтелігентність як Василя Бобинського, так і його сина Бориса розказує львівський поет Микола Петренко. За його словами, Василь був близьким приятелем родини знаменитих львівських композиторів – Філарета Колесси та його сина Миколи. Так, Микола Філаретович розказав Петренку про ангажування Бобинським не тільки поетів і письменників, але й художників, співаків, композиторів. Ще композитор згадував про приїзд до Львова одного з керівників Радянської України Миколи Скрипника, який вплинув на позитивне рішення поета Бобинського про переїзд разом з сім’єю до Харкова. Туди Василь Петрович Бобинський, чиє ім’я радянська й закордонна критика ставила поруч з іменами найвідоміших тогочасних письменників світу, втікав від польської дефензиви та пацифікації, а потрапив спочатку на каторгу, а потім під розстріл. Сергій Грабовський в газеті «День» пише, що Хрущов згадував про це так: «Узагалі ж там нас зустрічало чимало гарних хлопців, тільки я забув їхні прізвища. Це були люди, які пройшли польські в’язниці, це були комуністи, перевірені самим життям. Однак їхня партія була за нашим же рішенням розпущена: і Комуністична партія Польщі, і КПЗУ. Чому? Вони, згідно з нашим розумінням, вимагали перевірки, хоча їхні члени були комуністами і завоювали це звання у класовій боротьбі. Чимало з них мало за плечима польські в’язниці, яка ще потрібна перевірка? Але тоді у нас були інші поняття. Ми дивилися на них, як на невикритих агентів: їх, мовляв, не тільки слід перевіряти, а й перевіряти під особливою лупою. І дуже багато з них, отримавши тоді визволення, потрапили потім у наші, радянські в’язниці».
Як то буває у житті, могутність асоціюється з суворістю, силою, грубістю, і такою могутністю володіли марксисти. А в назві своїх роздумів навів цитату з поезії Василя Бобинського: «…І ніжні, всміхнені, могутні підем в майбутнє…». Гадаю, що мрія поета про досконале суспільство виражена набором саме таких епітетів, що зовсім не збігається з марксизмом. Хай ці слова западуть у наші серця і душі для творення в житті добра, тепла, світла, ніжності, любові.
автор Михайло Репецький
11 березня 2023